IDEATHON Rapid Edition 2024.-ben 6. alkalommal került megrendezésre a Győri Kereskedelmi és Iparkamarában.
Mi is az az Ideathon?
Egy startup ötletverseny itt Győrben, mely az egyik legnívósabb ötletversennyé nőte ki magát az elmúlt évek során. A szervezők elkötelezték magukat a színvonalas esemény szervezés mellett, és évről évre teljesítik is ezt. Hatalmas nyeremények, jó hangulat, finom ételek… A csapatokat egész hétvégén facilitátorok és szakértő mentorok segítik az ötleteik megvalósításában, ha szükséges, a kapcsolataikat is bevetik, hogy egy-egy ötletet a lehető legtökéletesebben, leghatékonyabban lehessen kivitelezni. A tudásanyag, amit itt kapnak a versenyzők, nem csak a versenyen hasznos, hanem magukkal tudják vinni, és a való életben is tudják kamatoztatni, fejleszthetik vele saját vállalkozásukat.
Formáld te is a Város Jövőjét!
Az idei Ideathon célja az volt, hogy olyan valós problémákra találjunk megoldásokat, amelyek a városi élet mindennapjait érintik, mint a közlekedés, a közbiztonság, a zöldterek, vagy a lakhatás.
Élménybeszámoló…
Második alkalommal vettem részt az Ideathonon. A tavalyi év olyan lökést adott a saját vállalkozásom fejlesztésében, hogy úgy gondoltam, idén sem szeretném kihagyni ezt az eseményt. Így év vége fele kicsit tobzódtak egymás nyakán a feladatok és a programok, de mindenféleképpen szerettem volna eljönni az eseményre. Az előző évi program nem csak oktatást adott a számomra, hanem új barátokat is szereztem ennek köszönhetően. Tavalyi Edu Botos csapatunkkal összebeszéltünk, és idén is eljöttünk páran. Márki ismét elkóricált tőlünk, de azt hiszem ez már egy szép sorminta lesz.
A csapatalkotásnál két új taggal bővültünk, Vikivel és Attilával. Amikor felsorakoztunk a témánkat jelölő papírok előtt, lehetett érezni, hogy veszett kutyák csapata lesz ez, már ott elkezdődtek a csipkelődések és a nagy nevetések.
Lakhatás és megélhetés…
Ücsörögtünk az asztalnál, és ízlelgettük a témát, mit is kezdjünk vele. Hogy oldjuk meg mi öten ezt, ha nálunk jóval okosabb embereknek nem sikerült? Nagy fába vágtuk a fejszénket. Amibe már az elején megegyeztünk, hogy a társadalom melyik rétegére szeretnénk koncentrálni.
Kaptunk egy Ideathon Playbookot, ami az egész rendezvény során vezetett minket, és mankó volt a számunkra. Ami nekem, és azt hiszem, kijelenthetem, hogy a csapat számára is egy igen nagy meglepetés volt, az a kutatásoknak és a mélyinterjúztatásoknak az eredménye.
Az ötlet módosul, de nem tökéletes…
Eredetileg a lakhatási témát gazdasági oldalról közelítettük meg, viszont, ahogy készültek az interjúk, és egyre jobban bele merültünk a beszélgetésbe, kirajzolódott egy minta, hogy sok esetben az embereknek nem az anyagi résszel van a probléma az ingatlan vásárlásnál, hanem a bátorsággal. Azzal a vállalással, hogy felnőtt, és ő megakarja ugrani ezt a lépcsőfokot, elhiszi, hogy képes rá és megérdemli. Bummm: pszichológia. Jöhettek a következő nagy beszélgetések, nagyon jó a téma, de szorít az idő. A mentoroktól hihetetlen segítséget kaptunk, új interjú alanyokat „szállítottak” nekünk, és ők is végig rágták velünk a témát.
Ahogy kristályosodott a téma rá kellett jönnünk, hogy meg kell személyesítenünk a problémát és a megoldást is. Megszületett Kis Peti, aki egy fiatal ambiciózus ember, tele kishitűséggel és szorongással. Úgy vélem mindegyikünk volt már Kis Peti az életben, viszont, ha odafigyelünk ezekre a félelmeinkre, valami jót is ki tudunk hozni belőle. Ezen gondolat menet folyamán született meg a mottónk:
Fogjuk a traumáinkat és csináljunk belőle valami jót…
A csapattal abba maradtunk, hogy egy szervezetet szeretnénk létrehozni, egy közösségi házzal, ami több szegmensnek ad otthont. Lennének itt workshopok, előadások mentálhigiéniás témában, és koncentráltan ingatlan vásárlással kapcsolatos témában is. Pályázati segítségnyújtás, és minden, ami csak segítheti az embert abban, hogy saját otthonhoz jusson.
A téma hatalmas, az idő pindurka. Sűrítsük össze az egész hétvégét 4 percbe, hogy elő tudjuk adni a zsűrinek.
Kis Petinek megvalósulnak az álmai…
Nyitásnak összedobtunk egy rövid animatikot, kész technika óra volt az asztalunknál, mindenki bele vettette magát a kreatívkodásba. A fotózással hamar megvoltunk, viszont az animálás rész, na, az káosz és katasztrófa volt. Murphy úgy gondolta, hogy helyet foglal mellettünk, és nem tágít. A számítógép belassult, a program frissítést kért, de végig verekedtük magunkat a nehézségen, és határidőre feltöltöttük a kisfilmet.
Többiek közben összerakták a prezentációt, megírták a beszédet. Attila magára vállalta az egészet, hogy a zsűri előtt prezentál majd. Minden elismerésem neki a bátorságért.
Prezentáció…
A hétvége legizgalmasabb, és legstresszesebb része, persze pozitív értelemben. Az ember kialvatlan, fáradt (hiába megy haza pihenni, lélekben itt marad a rendezvényen, és még álmában is a projekten dolgozik) izgul a csapatáért. Kíváncsi a többi csapat munkájára, hogy min dolgoztak az elmúlt napokban. Egy kicsit boldog, hogy már a finishben van, közben fut a háttérben egy folyamatos önmarcangolás, hogy valóban minden tudását bele tette-e a projektbe vagy lehetett-e volna többet?
Digitális Detox volt a kedvenc ötletem…
Egyre több tanulmány mutatja be, hogy a digitális függőség, milyen testi és lelki függőségeket okoz és milyen elvonási tünetekkel jár a leszokás. A srácok nagyon fiatalok voltak és le a kalappal előttük, hogy felismerték a problémát és, hogy hoztak is rá megoldást. Ahogy szokták mondani, mindig a megelőzés a legolcsóbb módja egy probléma kezelésére.
A versenyzők lenyűgöztek, 16 éveskortól a 80 pluszos korig minden korosztályból érkeztek versenyzők, és az ország minden pontjáról. Le a kalappal mindenki előtt.
Helyezést ugyan nem értünk el, de már azért nyertesnek érzem magam, hogy eljöttem erre a hétvégére, végig csináltam a programot, és megismerkedhettem ezekkel a zseniális emberekkel. Hihetetlen jó volt a hangulat, röpködtek a poénok, viszont elég rendesen beletoltuk egymást, és magunkat is az önismeretbe. Voltak nálunk nagy aha pillanatok, és rejtett felismerések is, amik most még csak magként csírázásnak indultak bennünk, de ezekből lesznek a nagy szüretek.
Köszönet…
Szeretnék köszönetet mondani a szervezőknek: Molnár Palinak, Bártfai Péternek, Kálmán Julinak, Szabó Krissznek, Hellának, Tüske Tominak, a zsűrinek, de lényegében mindenkinek, aki lehetővé tette, hogy ez a program létrejöjjön, és időt szánt ránk, versenyzőkre. Egy igazi inspirációs cunami volt ez hétvége.
Kinek ajánlom…
Kortól és nemtől függetlenül mindenkinek. Kezdő vállalkozóknak, és olyanoknak, akik már évek óta űzik az ipart. Mindenkinek tud új nézőpontot adni ez az esemény. A mentoroktól és egymástól is rengeteget lehet tanulni.
„Egy ötlettel a legrosszabb, ami történhet, ha nem osztod meg másokkal.”
(Molnár Pál, Ideathon alapítója)
Ha szeretnétek több rövid animációt nézni ide kattintva megtehettek.